شرکت رسا سامانه افق همیشه سعی می کند با ارائه ی محصولات جدید، بر صرفه جویی در مصرف انرژی، امنیت بیشتر، افزایش راحتی و کاهش هزینه ها تلاش می کند. اگر ابزار صحیحی در خانه داشته باشید، تبدیل کردن وسایل برقی “خنگ” به “هوشمند” کار سختی نیست. در واقع، وسیله ای وجود دارد که می تواند کل خانه ی شما را هوشمندتر کند و یا حداقل به شما کمک می کند تا وسایل غیر هوشمند خانه را راحت تر و موثرتر کنترل نمایید.

حتما الان می پرسید که این ابزار جادویی چیست. این وسیله پریز هوشمند است و می تواند روش استفاده از لوازم برقی در خانه را تغییر دهد.

چنانچه می خواهید فناوری خانه ی هوشمند را امتحان کنید یا فقط چند قلم از وسایل هوشمند را در خانه تان داشته باشید، پریز هوشمند نقطه ی شروع خوبی ست. برای یافتن چرایی این موضوع ادامه ی مطلب را دنبال کنید.

 

پریز هوشمند چیست؟

پریز هوشمند در ظاهر مانند پریز های معمولی ست اما از نظر عملکرد، تفاوت های عمده ای میان این دو وجود دارد. برای نصب این پریزها نیازی نیست که سیم پیچی ساختمان را تغییر دهید یا پریزهای قدیمی را از جای خود درآورید؛ کافیست دو شاخه ی پریز هوشمند را وارد پریز قدیمی کنید. به همین سادگی!

پس از آن می توانید هر وسیله برقی که به پریز است را از یک اتاق دیگر یا حتی بیرون از خانه و کیلومترها دورتر، از طریق اپلیکیشنی که همراه آنست و در گوشی هوشمند خود نصب می کنید، کنترل نمایید. روی تخت دراز بکشید و با لمس صفحه ی گوشی به قهوه ساز دستور دهید که برایتان قهوه آماده کند. یا مثلا از محل کار خود آرام پز را چک کنید که خاموش نشده باشد.

 

آیا می توان برای پریز هوشمند زمانبندی تعیین کرد؟

چرا که نه؟!

مانند سایر لوازم هوشمند که می توان به آنها برنامه ی روشن و خاموش شدن داد، پریز هوشمند هم برنامه پذیر است و از طریق آن، امکان زمانبندی لوازم خنگ و غیر هوشمند خانه فراهم می شود.

برای مثال، با این قابلیت می توانید کاری کنید که سیستم صوتی، شما را با آهنگ مورد علاقه تان از خواب بیدار کند؛ چای ساز در آشپزخانه مقدمات صبحانه را بچیند؛ لامپ دستشویی روشن شود تا دست و صورتتان را بشویید و روز خود را با همکاری پریز هوشمند شروع کنید. بسیاری از پریزهای هوشمند حالت دور از خانه را دارند. با فعال کردن این حالت، وقتی که برای مدتی از خانه دور هستید، لامپ ها در فواصل زمانی مختلف روشن و خاموش می شوند تا تظاهر به حضور صاحب خانه نموده و سارقین را دور کنند.

 

پریز هوشمند و کاهش مصرف برق

یکی از دلایلی که مردم در حال روی آوردن به وسایل هوشمندند، پایین آمدن مبلغ قبض برق است. زمانی که به محض خروج شما از خانه لامپ ها بصورت خودکار خاموش می شوند، یعنی کاهش مصرف انرژی و هزینه های آن.

 

با پریز هوشمند چه کارهایی می توان کرد؟

  • در محل کار خود شام بپزید!

با افزایش آمار زنان شاغل، گرایش به غذاهای رستورانی و فست فود و معضلات ناشی از آن بیشتر شده است. خانه ی هوشمند فکر این را هم کرده و به شما امکان آن را داده تا مواد غذایی را در آرام پز بریزید و به کمک پریز هوشمند و اپلیکیشن همراه آن، غذا را در محل کار و از راه دور مدیریت کنید.

حالا دیگر وقتی از سرکار به خانه باز می گردید، بوی قرمه سبزی هوش از سرتان خواهد برد. حیف نیست این اسطوره ی غذایی را با پیتزا و پاستا تعویض کنید؟!

  • اتوی  از قبل گرم شده

به احتمال زیاد این صحنه برایتان آشناست که آماده شده اید و یک دفعه یادتان آمده که ای دل غافل! اتوی خود را روشن نکرده اید. از طرفی هم دیرتان شده و باید صبر کنید تا گرم شود. حالا باید چه کرد؟ با لباس های ژولیده به مهمانی بروید یا پریز هوشمند بخرید تا اتو را از قبل برایتان آماده کند؟

مطمئنا راه حل دوم را انتخاب می کنید. می توانید لا به لای آماده شدنتان اتو را از راه دور روشن کنید یا از قبل به پریز برنامه دهید که اتو را راس یک ساعت روشن و شروع به گرم کردن آن کند و شما به باقی کارهایتان برسید.

  • ویلای شمال را از تهران گرم کنید

گاهی دوست دارید مدتی را به مسافرت رفته و در ویلایی که در شهر دیگری دارید، رفرِش شوید. اما اگر در فصل سرما بروید، ساعات اولیه از کرده ی خود پشیمان می شوید زیرا سرمای ویلا به مغز استخوان می رسد. در تابستان هم گرما همین کار را می کند.

این مسئله نباید برنامه هایتان را برهم بزند. در نزدیکی شهر مورد نظر به پریز هوشمند بگویید که سیستم گرمایشی یا سرمایشی را روشن کند تا خانه با زبان بی زبانی به شما خوشامد بگوید.

  • تلویزیون و کنسول بازی بچه ها را کنترل کنید

امروزه بیشتر بچه ها در اتاق خود تلویزیون و کنسول بازی دارند و وقتی غرق بازی می شوند، درس و کتاب و ساعت خواب، همه از یاد می روند. همین یکی از نگرانی های والدین آنهاست و در پی چاره ای برای جدا کردن بچه ها از این وسایل اند.

این بار هم پریز هوشمند به کمک می آید. پریز را زمانبندی کنید تا راس یک ساعت مشخص، تلویزیون و کنسول را خاموش کند یا خودتان از راه دور برای اتاق فرزندتان خاموشی بزنید تا دچار کمبود خواب و افت تحصیلی نشود.

  • برنامه های تلویزیونی و رادیویی مورد علاقه تان را از دست ندهید

رادیو و تلویزیون همکاری بسیار خوبی با پریزهای هوشمند دارند. چنانچه به یکی از برنامه های رادیویی یا تلویزیونی علاقه دارید و فراموش می کنید سر ساعت آن را تماشا یا گوش کنید، به پریز هوشمند برنامه دهید تا به محض شروع برنامه، رادیو یا تلویزیون متصل به خود را روشن کند.

پریز هوشمند را می توان انقلابی ترین ابزار در خانه ی هوشمند دانست، زیرا قابلیت هوشمند سازی وسایل برقی غیرهوشمند را دارد. علاوه بر آن، پریز هوشمند از سایر لوازم هوشمند ارزان تر است و چنانچه بودجه ی کافی برای هوشمند سازی کامل خانه را ندارید، پریز هوشمند می تواند گزینه ی مقرون به صرفه ای باشد.

درمورد سهولت کاربرد اپلیکیشن آن هم نگران نباشید. کار با آن برای تمامی اعضای خانواده اعم از بزرگ و کوچک ساده و آسان است. کافیست برنامه را در گوشی هوشمند خود نصب کنید و با لمس صفحه، به دستیار کوچکتان فرمان دهید.

همه ی اینها تنها بخش کوچکی از هنرهای پریز هوشمند و در واقع خانه ی هوشمند بود. قابلیت اتصال وسایل هوشمند به Wi-Fi و برنامه پذیری آنها دنیای جدید و شگفت انگیزی را ایجاد کرده که ورود به آن ارزشش را دارد.

نوشته مرتبط